Know more. Grow more. Do more.

TLC Teachers: Ze všech koutů světa

24.05.2017

Jarmila Majdová nám napsala o tom, jak se žije lektorům ve Vídni, kam se přestěhovala před dvěma lety.

Krásný den, milé kolegyně a kolegové,

jmenuji se Jarmila a učím češtinu pro cizince. Letos to bude už deset let, co jsem tuto úžasnou a barevnou práci začala dělat. Díky ní se setkávám s lidmi z celého světa. Moc se mi líbilo, že se dozvídám stále něco nového o kulturách, jiných zemích a zvycích lidí, kteří tam žijí. Avšak stále mi něco chybělo. Vždycky jsem moc ráda cestovala. Nejraději jsem vždy jela tam, kde potkám nejvíce místních lidí a méně turistů. Avšak zkušenost - jaké je být cizincem a žít v jiné než rodné zemi – mi stále chyběla.

Proto jsem se s tím před dvěma lety rozhodla něco udělat. Po pečlivém zvažování nakonec vyhrála Vídeň. Město, ve kterém má čeština tradici. Kde jsem mohla pokračovat ve své práci, kterou mám ráda. Místo, ke kterému má Brno, můj druhý domov, velmi blízko.

Zpočátku mě velmi překvapilo, kolik lidí tu mluví česky a jak se dotýkají naše kultury. Mnoho Rakušanů má české předky. Nejednou jsem se s češtinou setkala na místech, kde bych to nečekala. Ať to bylo v sauně nebo na vrcholcích Alp. Ahoj a dobrý den tu v žádném případě nejsou neznámé pozdravy.

Ačkoliv je Vídeň hodně multikulturní a angličtina tu má své místo, musela jsem se velmi rychle naučit všechno vyřizovat v němčině. Nejvíc mi dávala zabrat konverzace s úřady, kde angličtinu nechtějí skoro vůbec používat. Často jsem si vzpomněla, jak mi moji studenti líčili stejné obtíže v Česku. Jezdím učit jednou týdně do základní školy v Auersthalu u Vídně. Tam jsem se také poprvé setkala s tím pravým rakouským dialektem, který mi otevřel ústa dokořán. Já se pak úspěšně měsíc vyhýbala paní uklízečce, protože jsem jí nerozuměla ani slovo.

Kromě školy tu spolupracuji taky s jazykovými školami, na hudební univerzitě učím profesory. Současně ještě učím češtinu, angličtinu a od letoška i němčinu online. Začala jsem ještě víc cestovat, než dřív. Ve Vídni se stále víc zabydluji a jsem tu moc spokojená. Pořád se tu něco děje, teď začíná letní kino v parcích, festivaly, koupání u Dunaje, který je tu překvapivě čistý.

Můžu říct, že byl pro mě velký krok vydat se do neznáma. První rok jsem často uvažovala, že se vrátím domů, protože to nebylo zrovna nejjednodušší. Teď jsem však moc ráda, že tu můžu být a odhalovat taje nové, kouzelné země, kterou Rakousko nepochybně je.