Know more. Grow more. Do more.

TLC Teachers: Ze všech koutů světa

25.02.2017

Martina Slezáčková se vydala do Londýna, kde učí češtinu děti z českých a česko-anglických rodin. Jak se jí tam líbí a jaká je náplň její práce? To vše nám napsala.

Ahoj! 


Mám před sebou posledních pár měsíců studia na Masarykově univerzitě a naskytla se mi příležitost odjet na nějakou dobu do Londýna na stáž do Okénka. Okénko je nezisková organizace, která se zabývá výukou českého jazyka. Zábavnou formou se zde učí češtinu děti, jejichž rodiče nebo jeden z rodičů je Čech a žijí v Londýně. Okénko se snaží pomoci dětem s komunikací v českém jazyce. Vzhledem k tomu, že pro TLC učím češtinu pro cizince, řekla jsem si, že by tato stáž mohla být zajímavou zkušeností.

O této možnosti mi jednou u kafe pověděla kamarádka, která byla na stáži ve Španělsku. Nakonec jsem se dozvěděla, že je čistě na mně, kam pojedu, pokud si zajistím potřebné formality a na univerzitě mi stáž schválí. Protože učím pro TLC i angličtinu, Anglie byla jasná volba! Začala jsem tedy vyhledávat výuku češtiny pro cizince v zahraničí a přímo v centru Londýna jsem narazila na Okénko. Po pár měsících emailování bylo vše zařízené a mohla jsem odjet.

Ubytování jsem měla domluvené přes Okénko. Bydlím u Lyndy, která pochází ze Slovenska a v Anglii je už přes 15 let. Má syna Troye, jehož prvním jazykem je angličtina. Naše komunikace je tedy docela vtipná, bavíme se anglicky, česky a slovensky. Občas si nerozumíme, zejména, co se češtiny a slovenštiny týče.

Přes týden je úkolem stážistek vypracovávat výukové plány na hodiny češtiny. Okénko rozdělilo děti podle věku a každá skupina má své jméno a přidělenou stážistku. Hledáme a vymýšlíme různé aktivity, hry a výtvarné činnosti, u kterých děti musí stále používat český jazyk. Samotná výuka pak probíhá v sobotu. Minulý týden jsme organizovali také první společnou akci, výlet do Museum of London. Naším úkolem bylo vytvořit aktivity a otázky, které děti musely plnit během návštěvy muzea.


Život v Londýně utíká velmi rychle, protože je zde spousta míst, kam jít a kde se bavit. Ale každá zábava něco stojí. Proto třikrát týdně hlídám Conora, osmnáctiměsíční batole jedné anglické rodinky. Dítko je to velmi živé a spoustu času trávíme v parku. Tam se pak velmi často omlouvám ostatním maminkám, protože Conor je „cheeky monkey“ a krade jiným dětem svačiny nebo hračky. Za mnohdy těžce vydělané libry jezdíme s ostatními stážistkami na výlety jak po Londýně, tak i mimo Londýn. Nesmím zapomenout na litry vypitého kafe v kavárničkách a nabrané kalorie z carrot caků.

Je tu krásně a těším se na další zajímavá místa!
Zdraví Martina