Know more. Grow more. Do more.

Multi kulti aneb co se děje v Brně

03.12.2016

Druhá adventní neděle už je za námi, a tak bude toto vydání kulturních tipů zaměřené převážně vánočně. V prosinci se toho v Brně děje opravdu hodně, a pokud chcete vědět, kam zajít na zajímavý koncert, výstavu betlémů, kde si dát nejlepší drink nebo kde potkáte speciální vánoční tramvaj, čtěte dále.

Adventní trhy

I letos si v Brně můžete užívat krásné adventní trhy s jedinečnou atmosférou. Ať už máte raději Zelný trh, Moravské náměstí nebo Náměstí Svobody, všude najdete mnoho stánků s občerstvením, vánočními drinky, řemeslnými výrobky a slanými i sladkými dobrotami. Můžete si zde vybrat krásné vánoční dárky, dekorace, šperky, dát si kafe, svařák, turbomošt, levandulového šviháka a spoustu dalších dobrot. Trhy na Moravském náměstí mají letos poprvé výrazně jinou podobu a rozmístění stánků (jsou nyní ve velkých stanech, rozdělené tematicky), doporučujeme prohlédnout si je na vlastní oči.

Výstava betlémů v letohrádku Mitrovských

Máte rádi betlémy? V letohrádku Mitrovských probíhá výstava betlémů z různých období od 19. století po současnost, můžete zde zhlédnout více než sedmdesát exponátů z nejrůznějších materiálů, například nejmenší papírový betlém na světě, betlémy vyrobené z ovčí vlny nebo obří třešťský betlém s částmi vytvořenými z pařezů, samorostů, mechů a lišejníků. Výstava probíhá od 3. 12. 2016 do 8. 1. 2017. Více informací naleznete zde.

 

Gospely

Mezi další tradiční kulturní akce patří také gospely v katedrále na Petrově. Letos se můžete těšit na uskupení Stella Jones & The Christmas Singers, jež představí nejslavnější písně ze svého repertoáru. Chcete-li si tedy odpočinout od předvánočních příprav a poslechnout si tradiční gospelové melodie, vypravte se 21. 12. na Petrov. Vstupenky seženete zde.

 

Vánoční tramvaj

Letošní vánoční novinkou je vánoční tramvaj, kterou se můžete svézt až do 23. 12. Každých dvacet minut vyjíždí tato speciální tramvaj z náměstí Svobody na Českou a přes Malinovského náměstí a Hlavní nádraží přes zastávku Zelný trh zpět na náměstí Svobody. Vánoční tramvaj poznáte snadno, je celá pokrytá světýlky, tak si nenechte ujít tento jedinečný zážitek a alespoň jednou nastupte.

 

Půlstoletí s Cimrmanem


Kdo by neznal českého génia, všeuměla a legendárního dramatika, básníka, sportovce, vynálezce, sportovce, největšího Čecha, Járu Cimrmana? Do konce prosince máte jedinečnou šanci vidět na Špilberku výstavu věnovanou této jedinečné postavě našich moderních dějin. Shodou okolností je to již padesát let, co zahájilo svou činnost Divadlo Járy Cimrmana, pečující o Mistrův odkaz. Neváhejte a navštivte Špilberk, tato výstava se již nebude opakovat. Více informací naleznete zde.


Vánoce na hvězdárně a v planetáriu


Již 21. 12. můžete na hvězdárně oslavit zimní slunovrat, a to akcí Svátek světla. Od 18:00 můžete být svědky osvícení Kraví hory a zažít Vánoce zase trochu jinak, více pohansky. Od 27. 12. do 30. 12. pak můžete navštívit promítání nového pořadu nazvaného Soumrak dinosaurů nebo mimořádné představení Setkání s kometou, kde můžete spatřit unikátní animace přistání sondy Rosetta na jádru komety Churyumov-Gerasimenko (mimořádně jen o těchto Vánocích). Více detailů naleznete zde.


Labutí jezero


V lednu můžete navštívit jedno z nejklasičtějších baletních představení, Labutí jezero s nádhernou hudbou Petra Iljiče Čajkovského. Je těžké uvěřit, že 4. dubna 2017 uplyne už 140 let od premiéry tohoto baletu. Více informací o termínech a vstupenkách najdete na této adrese.


60 let ABC ve VIDA!


Od 11. 10. 2016 do 28. 2. 2017 probíhá v zábavním vědeckém parku VIDA! Výstava věnovaná šedesátiletému výročí časopisu ABC, ke kterému neoddělitelně patří komiksy, rukodělné návody, vystřihovánky i napínavé příběhy. To vše včetně dochovaných předmětů a textů můžete zhlédnout na této výstavě a zavzpomínat tak na své dětství či mládí.Výstava Zdeňka Buriana


Na závěr pro vás máme tip na ještě jednu zajímavou výstavu. Zdeněk Burian je dodnes legendou mezi malíři, a to především díky svému unikátnímu stylu a věrnému zachycení pravěku a pravěkých zvířat. Dlouhodobá výstava s názvem Zápas ichtyosaurů aneb pravěk štětcem Zdeňka Buriana vás provede počátky naší planety a ukáže vám její první obyvatele. Výstavu můžete navštívit až do 19. 8. 2017 v pavilonu Anthropos. Více informací naleznete zde.