Know more. Grow more. Do more.

TLC Teachers: Ze všech koutů světa

20.09.2016

Katka Martináková nám napsala z Nového Zélandu, kam odjela na pracovní pobyt.

Je 8. března 2015 22:01 a já zírám na bílou obrazovku. Před třemi dny jsem se rozhodla, že odjedu na Nový Zéland, bláznivý nápad, který se měl za chvíli proměnit v realitu. Každopádně sen o hobití zemi mají další tisíce lidí a kvóta pro Working Holiday víza udává nemilosrdné číslo 1200 míst. Když jsem si říkala, že to teda zkusím příští rok, zamrzlá obrazovka počítače se rozjela a pustila mě dál. Jupí, jsem tam!

Přesně o 8 měsíců později mě vítá obří socha Gluma na Wellingtonském letišti. Hned první týden, když jsem se musela chytit pouliční lampy, aby mě neodfoukl menší uragán, jsem pochopila přezdívku Windy Wellington. Město je to nádherné, plné viktoriánských budov, parků, výborného piva (sláva) a úžasné kávy. Lepší místo pro začátek jsem si nemohla vybrat. Nový Zéland se na jednu stranu tváří jako další evropská země, což je samozřejmě dáno britským vlivem, ale na druhou stranu je to tu jiné. Lidé nikam nespěchají, nic neřeší, všude chodí bosi (ano, i do banky), na většině míst ani nezamykají dveře, jsou ohromně milí a vždy ochotní pomoct. Kamkoliv se člověk pohne, tak stojí minimálně 500 metrů od něčeho nádherného.

Příroda - to je hlavní devíza Nového Zélandu. Na severním ostrově najdete typickou šťavnatě zelenou krajinu posetou miliony ovcí, liduprázdné pláže a trošku civilizace v podobě pár větších měst. Jižní ostrov, kam jsem se přesunula na zimní sezónu, je pravá divočina. Hory poseté sněhem, hluboká údolí a divoká pobřeží. Je zde velmi populární turistika a existuje tady síť tzv. huts, kde můžete za menší nebo i hodně velký poplatek přespat. Tzv. Great walks, což jsou několikadenní túry, jsou dokonce i rok dopředu vyprodané. Celou zemi brázdí stovky backpackerů a dost často posloucháte spíše němčinu a francouzštinu než pravé kiwácké 'sweet as'. Což je mimochodem univerzální odpověď na vše. Celá backpackerská kultura je velmi typická pro Nový Zéland, člověk se až diví, co všechno se vleze do auta, většinou hodně starého a opotřebovaného. Když pak večer v kempech majitelé vozů otevřou zadní dveře, vykoukne na vás několik variant ručně poskládaných kuchyní a ložnic a každý nenápadně sonduje, jak by tak ještě mohli vylepšit svůj dům na čtyřech kolech.

Většina lidí, co sem na rok na tento pracovní program přijede, zamíří do sadů na sběr ovoce, kterého je na Zélandu požehnaně. Proto pak v obchodě přichází menší šok, když vidíte ceny domácích výrobků. Většina toho, co se na Zélandu vypěstuje, míří ven a tak nelogicky seženete levněji citrony z Austrálie než ze Zélandu. I slavná merino vlna a výrobky z ní vyjdou často levněji v zahraničí než zde. Kiwácká angličtina se neliší tak mnoho od té britské, ale velký zmatek dělá výslovnost písmena 'e' jako 'i'. Pro neznalé pak nastává chaos, když po vás chce někdo 'pen' a nebo vás pozve na grilování ne jejich 'deck' :) Tak pokud máte možnost, neváhejte, sedněte do letadla a nechejte se přivítat slovy Kia Ora v zemi, kde slovo kiwi znamená tři různé věci a kde jediný dopravní kolaps způsobují stáda ovcí.