Know more. Grow more. Do more.

Interwiew: Co ještě nevíte o...

05.01.2016

Angličtinářka Monika Olejníčková pracuje pro TLC už přes dva roky. Málokdo z jejích kolegů ale tuší, jakého má tato na první pohled křehká dívka netradičního koníčka. Rozhodli jsme se ji vyzpovídat a dozvěděli jsme se zajímavé věci. Kdyby její studenti tušili, jak se umí ohánět mečem, ani by nedutali…

Co má taková jemná dívka jako ty společného se zbraněmi?
Víc než by se na první pohled mohlo zdát. Ve volném čase se věnuji šermu.

Promítá se tato záliba i do Tvého osobního života?
Je to prostě koníček, že by to bylo něco, co mě nějak ovlivňuje a výrazně zasahuje do mého života, to se nedá říct. Je to fajn. Když je člověk naštvaný, může upustit páru. Navíc stejně jako ostatní sporty podporuje disciplínu.

Kolik váží Tvůj meč?
Ten můj má přesně 1,26 kg.

To není zrovna málo, pokud se s ním máš ohánět a bojovat.
To tedy ne, přitom patří mezi lehké meče. Standardní bitevní meč váží kolem dvou kilo.

Jak ses k tréninkům šermu dostala?
Začala jsem s ním před několika lety, když jsem studovala na univerzitě v Pardubicích. Šerm mě vždycky lákal, chtěla jsem se to naučit. Kamarádčin přítel chodil do tréninkové skupiny, tak jsme si řekly, že se k němu přidáme. Od té doby se tomu snažím věnovat pravidelně, pokud to čas dovolí.

Kdo vás učí šermovat?
Zpravidla lidi, kteří mají se šermem zkušenosti, ovládají dobře techniky. Ale všichni ve finále tvrdí, že šermovat neumí, že si jen hrají…

Vystupuje vaše skupina? Pořádáte v létě vystoupení na hradech a zámcích?
To ne, nenacvičujeme žádná představení, my se šermem jen bavíme. V teplých měsících ale jezdíme na různé bitvy. Hlavní a největší je Libušín na jaře.

O tom už jsem něco slyšela. Myslíš takové ty bitvy ve stylu Pána prstenů?
To jsou fantasy bitvy. Já osobně na ně nejezdím, ale je pravda, že někteří známí ze skupiny občas ano – například na Pána prstenů, Skyrim a podobně. Bitvy, na které jezdíme my, se snaží co možná nejvíc přiblížit skutečnosti. Jsou to středověké historické bitvy.

Jak často na takové bitvy jezdíte?
Záleží podle roku, akcí a také na finanční a časové situaci. Někdy třeba 8-krát za sezonu, jindy jednou-dvakrát. Hlavním akcí sezóny je Libušín.

Libušín?
Ano, Libušínská bitva. Jedná se o největší středověký festival u nás. Sjede se na něm kolem dvou tisíc šermířů od nás i ze zahraničí. Tenhle festival má neuvěřitelnou návštěvnost, loni napočítali přes deset tisíc lidí.

Předpokládám, že se podobné bitvy pořádají i v zahraničí. Účastníte se jich?
Samozřejmě, ale my na ně nejezdíme. Já teda byla jednou v Polsku na bitvě u Grunwaldu – pomáhala jsem známým na stánku s koženými výrobky, ale na jiné bitvě v zahraničí jsem nebyla.

Taková bitva se určitě neobejde bez zranění. Je po této stránce zajištěna první pomoc?
Samozřejmě. Naše bitvy jsou opravdu velké akce s organizátorským zázemím. Rozhodně to není tak, že by se sešlo pár lidí s meči někde u lesa a zašermovali si. V době konání bitvy vyroste na louce malé stanové městečko. Všechno má svůj přesný harmonogram a nic není ponecháno náhodě.

Dochází tedy na bitvách k zraněním?
Vždy se něco najde. Šrámy, rozbité hlavy, ale naštěstí nikdy nic vážného.

Promiň mi tu otázku, ale nejde mi do hlavy, co na té bitvě vlastně celý víkend děláte?
Přijedeme na určené místo, postavíme tábor, vykopeme ohniště, pak se převlékneme do kostýmů a začíná se s role play. Každý má nějakou svou roli a tu hraje až do konce akce. Vaříme si jídla na ohni, jíme z dobového nádobí, chodíme po táboře, navštěvujeme sousedy. Součástí akce jsou i trhy, takže chodíme po stánkách podívat se na dobové zboží- od šperků přes boty po kovářské výrobky- a když se něco hodí, a můžeme si to dovolit, tak si to koupíme :D Na bitvu přijíždíme nejčastěji v pátek (někteří nadšenci i dřív), v sobotu se konají největší trhy, chodí návštěvy, odpoledne pak bývá bitva a doprovodný program (například duely dvou bojovníků, případně nějaká dobová skupina a podobně.). No a po bitvě se slaví a pije. V neděli dopoledne, se balí věci a v během dne se odjíždí domů.

Zmínila jsi, že si na bitvách vaříte. Co konkrétně jíte? Vaří se například nějaké středověké pokrmy? 
Jíme jídla, která si připravíme v kotlíku nebo na ohni, opravdu po staru. Většinou jíme jídla, která se v gotické době už připravovala a podle toho vybíráme většinou i ingredience. Základem je maso, chleba, ovoce a zelenina, luštěniny, sýr.  K pití se podává voda, víno, pivo nebo medovina.

To je docela široký výběr. Vidím, že se v sobotu večer rozhodně nenudíte.
To tedy ne.

Mluvíte na bitvách staročeštinou nebo dnešním jazykem?
Víceméně dnešním jazykem, ale nepoužíváme vykání, ale snažíme se o onikání.

Máš s tímto koníčkem nějaké ambice? Chtěla by ses někdy zúčastnit bitvy jako bojovnice? 
Chci umět šermovat, abych se případně uměla ubránit, do bitvy si asi ale netroufnu, mezi chlapy bych neměla šanci. Když přijde na věc, melou se hlava nehlava.

Bojují i ženy? Třeba Tvé kamarádky? 
Určitě mohou bojovat i ženy, ale neznám žádnou, která by bojovala. Pár známých dělá lučištnice, ale to je něco jiného. Ale že by se šly řezat přímo mezi chlapy mečem nebo podobně, to nevím, to musí být opravdu velká drsňačka.

Pro mě jsi drsňačka i ty. Ohánět se (kontrolovaně)  mečem, to bych nedokázala.
Každý máme jiné zájmy, ale přijď to někdy zkusit, třeba Tě to chytne.