Know more. Grow more. Do more.

Singapur – fajnové město pokut očima Sabriny, lektorky TLC      

01.03.2015

TLC připravuje pravidelně newsletter  nejen pro své klienty, ale i pro své lektory. Jednou z aktualit je i „lektorská cestománie“. Protože článek není vůbec standardní, naopak je o výjimečných libůstkách singapurských úřadů, chceme se i s vámi podělit o článek naší Sabriny:

V prvním díle naší lektorské cestománie se vydáme se Sabrinou do jejího rodiště, městského státu Singapuru. Nebudeme vás zahlcovat informacemi, které najdete v každém průvodci. Vybrali jsme něco lepšího! Malou libůstku, na kterou si singapurské úřady velmi potrpí – pokuty. Ale teď už dejme slovo Sabrině:

Singapur je známý svojí čistotou a nízkou mírou kriminality. Tato země je tak proslulá bezpečností, že místní úřady musely vydat varování, že ‚nízká kriminalita neznamená žádná kriminalita‘! Ale jak už to u většiny dobrých věcí bývá, uznání, které se Singapuru dostává za čistotu a bezpečnost, musí být něčím vykoupeno. Singapuru se někdy přezdívá ‚fine city‘, ale toto jméno má dva významy. Může to znamenat jednak to, že Singapur je příjemné a pěkné město, ale také to, že je to město pokut. Na to, abyste věděli, co je v Singapuru správné a co ne, bohužel zdravý rozum nestačí: chování, které je ve vaší zemi považováno za neškodné, může být v Singapuru nezákonné.

Uvedu několik zajímavých příkladů: Žvýkání žvýkačky je v Singapuru zakázáno, jelikož v minulosti lidé žvýkačky strkali do klíčových dírek, poštovních schránek anebo lepili na tlačítka ve výtahu. Za nesprávnou likvidaci žvýkačky nebo držení většího množství tohoto zakázaného produktu mohou ti, kdo budou přistiženi poprvé, dostat pokutu až 1000 dolarů.
Vandalismus soukromého i veřejného majetku je v Singapuru závažným přečinem a trest za něj může mít podobu nejen pokuty, ale i vězení a 3 až 8 ran rákoskou!
Posledním příkladem je plivání na ulicích, které vás v Singapuru může přijít na 500 dolarů. V České republice je to běžný pohled, takže na toto pravidlo, Češi, při návštěvě Singapuru nezapomínejte!
Kromě těchto zvláštních zákonů je Singapur vlastně skvělé a krásné město. Pokud cestujete do této části světa, určitě si nenechte návštěvu Singapur ujít.

To, co by se nám Čechům mohlo zdát jako zbytečná buzerace, je pro Sabrinu naprosto automatická věc. Jak sama řekla: „Podle mě jsou tyto pokuty výborná věc. I když někomu můžou připadat moc přísné, země je díky nim čistá a dobře se tak v ní žije.“