Know more. Grow more. Do more.

TLC Teachers: Ze všech koutů světa

16.09.2018

Markéta Čechová strávila léto v USA a podělila se s námi o své dojmy a zážitky.

Miluji cestování a poslední dobou zjišťuji, že jsem člověk, který se potřebuje na něco těšit, a to mi plánování a představa nových koutů světa, které navštívím, umožňuje. Přiznám se ale, že plánování roadtripu po západním pobřeží USA bylo čistě na mém mladším bratrovi, který už stejnou trasou jel při svém dřívějším pobytu v USA, kde pracoval jako plavčík. O to bylo jednodušší, když se mě zeptal, jestli nechci jet. Tak jsem si řekla proč ne?

Byli jsme překvapení, že se nás sešla celkem slušně velká skupina 8 lidí, a protože jsme chtěli za 3 týdny samozřejmě stihnout vidět co nejvíce, rozhodli jsme se půjčit si auta a vydat se na cestu po západním pobřeží, kterou volí asi většina cestovatelů. Chtěli jsme projet městy, jako jsou San Francisco, Los Angeles, Las Vegas, Santa Cruz a přespat v národních parcích (Yosemite, Grand Canyon, Zion, Arches, Capitol Reef, Death Valley). Nezbývalo už nic jiného, než nachystat víza, pasy, dolary a litr slivovice na osobu (jsme přece z Moravy…) a vyrazit. Cesta byla dlouhá, ale klidná, trochu nepříjemné se mi zdály dlouhé fronty a rozhovory na imigračním, kterým moc nepřidal kamarád, který v podstatě ani nevěděl, kam přesně jede, ale všechno dobře dopadlo. Naše řidičské schopnosti jsme otestovali v hustém provozu hned v San Franciscu, kde se pár z nás u řízení SUV velikosti mikrobusu lehce zapotilo, ale na konci cesty už jsme na něj nedali dopustit.

 

Když naši výpravu hodnotím zpětně, zdá se mi, že jsme toho stihli pořád málo, i když počet navštívených míst a počet ujetých mil (plus mínus 2700) svědčí o něčem jiném. Během tři týdnů jsem si udělala o západním pobřeží následující obrázek: Co se týče velkoměst, každé mělo něco do sebe, příjemně jsem byla překvapená noční atmosférou Las Vegas a levnými nákupy v LA v porovnání se směšně vysokými cenami u nás. Na druhou stranu jsem se potýkala se smíšenými pocity ze San Francisca a LA, které jsou plné úžasných míst, která stojí za to vidět, ale na druhé straně jsou tu ulice plné bezdomovců a jiných individuí, kterým bych se asi za jiných okolností snažila vyhnout, ale když chcete přespat v levnějších částech města, není to vždy možné. Překvapily mne například dlouhé kempoviště bezdomovců podél Venice Beach nebo stany bezdomovců postavené uprostřed ulic San Francisca. Uchvátily mě národní parky, které jsme navštívili, každý z nich byl něčím výjimečný a zajímavý, příroda byla neskutečně rozmanitá a dechberoucí, nesmazatelnou vzpomínku v nás zanechaly zejména teploty v Death Valley které se pohybovaly kolem 50 °C. Zamilovala jsem do národního parku Arches díky tamějším úchvatným pískovcovým obloukům a Zionu, který oplývá nádhernou pestrobarevnou přírodou. Na americké přírodě se mi velmi líbilo to, že můžete v podstatě všude vidět nějaká zvířata.

Co se týče stravování v USA, omezili jsme se spíše na fastfoody z úsporných i časových důvodů, i když nevěřím tomu, že v USA se nedá stravovat zdravě, pokud je tedy člověk ochoten si vařit, protože, co si budeme povídat, za služby v restauracích si docela připlatíte. Nicméně, abych to shrnula, pokud přemýšlíte, kam se příští léto vydat, tak neváhejte ani vteřinu, jsem přesvědčená, že je to jedna z nejlepších dovolených, do které lze investovat čas i finance :).