Know more. Grow more. Do more.

Co ještě nevíte o...

14.05.2018

Louis Alvarez je opravdový světoběžník a v rozhovoru se s námi podělil o některé své postřehy, zážitky a tipy. Co se mu líbí na životě v Brně a proč ho zatkli v Rusku? To se dozvíte v následujícím interview.


Pavla: Odkud pocházíš? 

 

Louis: Pocházím ze San Diega v Kalifornii. 

P: Jak dlouho už pracuješ v TLC? 

L: V TLC pracuji od února.  

P: Jak se Ti v TLC líbí?  

L: Práce pro TLC mě baví, protože  mi umožňuje pracovat pro různé firmy a seznamovat se s různými lidmi z mnoha oborů. 

P: Co máš na své práci rád? 

L: Výuku si opravdu užívám, protože se díky ní můžu setkávat s jinými lidmi a předávat své znalosti ostatním a tím zlepšovat jejich jazykovou úroveň.  Zároveň se i já mnohé naučím od svých studentů, takže je to pro mě obohacující zkušenost.  Učím se mnoho věcí, od obecných kulturních zvyklostí nebo specifik české národní povahy až po oblíbené televizní pořady nebo bary, které mi studenti doporučí. To vše mi pomáhá lépe poznat a prožít každé místo, kde se momentálně nacházím, nyní je to tedy Brno.  

P: Co se Ti líbí nebo naopak nelíbí na Brně?  

L: Pro mě je Česká republika takovou směsí z různých zemí, v nichž jsem žil. Češi jsou například pružnější než Němci, ale zdaleka nejsou tak volnomyšlenkářští jako Italové. Existuje zde příjemná vyváženost. A konkrétně v Brně si velmi užívám maloměstskou atmosféru v relativně velkém městě.   

P: Co Ti tady chybí? 

L: Ve Spojených státech a zejména v jižní Kalifornii existuje mnohem větší rozmanitost, kterou zde nevidím. Lidé, kteří tam přicházejí, si s sebou přinášejí své typické jídlo, styl oblékání a další aspekty, které vytvářejí zajímavou směs kultur. Pro San Diego jsou například typické jasné a syté barvy, které s sebou přinesli mexičtí přistěhovalci, a jejich vliv na tamní kuchyni je také velmi patrný a naprosto úžasný. Existuje tam ale také silný filipínský vliv, s jemnějšími chutěmi a umírněnějšími barvami, a tyto dvě kultury se velmi hezky doplňují. Totéž lze říci o bezpočtu dalších amerických subkultur, které dohromady vytváří nádhernou mozaiku.  

P: Kde jsi žil předtím? 

L: Byl jsem v Číně (provincie Sečuán) těsně před tím, než jsem se vrátil do České republiky, a těším se, že tam zase brzo pojedu. Předtím jsem bydlel například ve Švýcarsku, Německu, Rusku, Itálii, České republice (poprvé) a ve Španělsku.  

P: V čem se nejvíce liší Tvé rodné město a Brno? 

L: Kromě míry kulturní rozmanitosti, kterou jsem už zmínil, je zde samozřejmě také obrovský rozdíl v počasí. V San Diegu je téměř celý rok teplo. Teplota nikdy neklesá pod 7 stupňů Celsia (a to ani v noci během zimy), ale na druhou stranu ani nestoupá nad 30 stupňů. Většinu času je tam tedy velmi mírné klima. Líbí se mi, že u vás máte čtyři roční období, je skvělé vidět měnící se barvy a náladu krajiny.  

P: Co Tě překvapilo na Češích a jejich způsobu života?  

L: I když se vždy raději soustředím na pozitivní stránky, bylo pro mě docela těžké najít si přátele, když jsem sem přijel poprvé. Nedařilo se mi potkávat nové lidi a navazovat přátelství. Jsem velmi otevřený člověk, takže jsem si vždy velmi snadno nacházel přátele, ať už jsem žil kdekoli. V České republice to ale bylo nejtěžší, protože jsem zjistil, že Češi jsou překvapivě uzavření a velmi si chrání svůj okruh přátel, do kterého jen tak někoho nevpustí. Po dvou nebo třech měsících jsem se více seznámil s českou mentalitou a potkal pár lidí, kteří mě představili okruhu svých přátel, takže vše nakonec dopadlo dobře.  

P: Vím, že opravdu rád cestuješ, dokážeš říct, jaké je nejlepší místo, které jsi kdy navštívil?  

L: Je těžké říct jen o jednom místě, že je „nejlepší“. Každé místo má své silné a slabé stránky. Co mě momentálně napadá:  Rusko je nejlepším místem k otestování vlastní odvahy a statečnosti. Itálie má nejlepší výběr jídla. Španělsko má nejlepší pláže (i když Itálie se mu blíží). V Německu je nejlepší pivo... Dělám si legraci. Toto prvenství patří Čechům. To jsou jen některé z mých dojmů.  

P: Máš nějaké zajímavé zážitky/zkušenosti z jiných zemí? 

L: Asi jedním z nejzajímavějších zážitků byl můj pobyt v cele předběžného zadržení v Rusku!  Policie mě tam často zastavovala a musel jsem se prokazovat svými doklady a obvykle po mně chtěli nějaký úplatek za to, že „přehlédnou“ nějakou neexistující chybu nebo nedostatek v mém pasu nebo vízu. Nikdy jsem jim žádný úplatek nedal a obvykle to po krátké době vzdali. Jeden z nich se mě ale pokusil zastrašit, což vyústilo v mé zatčení a asi hodinový pobyt v cele předběžného zadržení, zatímco jsem telefonoval s americkým konzulem, abych náhodou neskončil někde odvezený hluboko v lese.   

P: Existuje nějaké místo, které bys ostatním doporučil navštívit? 

L: Každé místo má své krásy. Navštivte je všechny. Nebo ještě lépe, začněte tím, že půjdete na místo ve vašem vlastním městě, kolem kterého jste tisíckrát prošli, ale nikdy jste neměli čas se tam zastavit a pořádně si jej prohlédnout. Pokud objevíte skryté krásy vlastního města, mnohem více si užijete i výlety do zahraničí.   

P: Proč ses rozhodl žít v České republice? 

L: Myslím, že moje odpověď na otázku výše, co se mi líbí na životě v Brně, je i odpovědí na tuto otázku :).

P: Co rád děláš ve svém volném čase?  

L: Mou vášní je fotografie a velmi rád zachycuji běžné okamžiky každodenního života. Vždy si s sebou beru svůj fotoaparát a mám rád, když zachytím tyto momenty, kterých si jinak ani nevšimneme, protože jsme příliš pohlceni složitostmi a starostmi našeho života. Je to také příjemný způsob, jak navázat kontakt s lidmi. 

P: Děkuji za hezký rozhovor.

L: Není zač.