Know more. Grow more. Do more.

Multi kulti aneb co se děje v Brně

16.05.2018

Toto jaro a léto v Brně bude ve znamení oslav samostatného československého státu, ale nebudou samozřejmě chybět ani tradiční akce, jako Slavnosti moře nebo Ignis Brunensis. Podívejte se, na jaké zajímavé akce a výstavy můžete vyrazit.

Festival Re:publika

Od 26. května do 17. června bude brněnské výstaviště hostit vskutku multižánrový festival s názvem RE:PUBLIKA. Tento festival je oslavou stoletého výročí vzniku samostatného československého státu, a vybere si zde opravdu každý – milovníci literatury, hudby, fotografií, jídla, tance... Součástí festivalu bude i největší československé rande, kterého se zúčastní 1918 nezadaných mužů a žen. Více informací a podrobný program festivalu najdete zde.

Slavnosti moře

Ani tento rok nebudou v Brně chybět Slavnosti moře, v jejichž rámci mohou návštěvníci ochutnat nejrůznější speciality z ryb a mořských plodů. Letos proběhnou hned ve dvou termínech, a to 23. a 24. června a 8. a 9. září. Podrobnější informace naleznete zde.

Ignis Brunensis

V červnu se bude v Brně odehrávat také tradiční soutěž ohňostrojů, Ignis Brunensis. O vítězství se utkají týmy z Francie, Polska a Rumunska. Také Ignis Brunensis bude úzce spjat s výročím vzniku Československa, všechny soutěžní týmy musely zapracovat do svých ohňostrojů koncertní předehru Karneval od Antonína Dvořáka. Termíny jednotlivých ohňostrojů a podrobné informace najdete na těchto stránkách.

Léto v Brně

Pokud se chcete správně letně naladit, nenechte si ujít výstavu s názvem Léto v Brně umístěnou v Letohrádku Mitrovských. Tato výstava končí 24. června a můžete se těšit zejména na historii bazénů, městských lázní a sportovišť v Brně, dobovou sportovní a plaveckou módu od začátku dvacátého století po 70. léta a také na to, jak lidé v předválečné době přistupovali ke sportu a jak trávili volný čas. Pro více informací klikněte zde.

Druhý život od Iren Stehli

Od 20. 6. do 29. 7. můžete v Domě umění na Malinovského náměstí zhlédnout výstavu fotografií česko-švýcarské fotografky Iren Stehli. Ta sledovala příběhy lidí, kteří v roce 1968 po okupaci Československa „spřátelenými“ vojsky emigrovali do Švýcarska. Jaký vztah dnes mají ke své vlasti? Jaký život si vybudovali v cizině? Na svých fotografiích zachytila Iren Stehli dvacet pět lidí, dvacet pět osudů, dvacet pět jedinečných příběhů… Nenechte si je ujít!

Alfons Mucha: Dva světy

V rámci festivalu RE:publika proběhne také unikátní výstava děl Alfonse Muchy s názvem Dva světy, která zkombinuje dva protipóly jeho tvorby – vskutku majestátní a dech beroucí Slovanskou epopej a secesní plakáty, které jej proslavily u nás i v zahraničí. Výstava bude ke zhlédnutí na brněnském výstavišti od konce května až do konce října.