Know more. Grow more. Do more.

Co ještě nevíte o...

17.09.2017

S Dianou Gola jsme se sešly k rozhovoru už v srpnu, v době, kdy všichni lektoři spíše odpočívají a nabírají síly na další školní rok. Povídaly jsme si o tom, jak se jí líbí v Brně a v TLC a proč se rozhodla věnovat se lektorství.

Pavla: Děkuji, že sis udělala čas na rozhovor.                        

Diana: V pohodě.

P: Jak dlouho už žiješ v České republice?

D: Asi pět let.

P: Přestěhovala ses sem kvůli škole nebo práci?

D: Ani jedno, přestěhovala jsem se kvůli svému příteli, nyní už manželovi, on byl tím hlavním důvodem. Poté, co jsem dokončila studia v Litvě, jsem se přestěhovala sem, pracovala jsem v jiném oboru a učit jsem začala teprve před rokem.

P: Rok může být i hodně dlouhá doba.

D: To ano, chtěla jsem změnit práci a chtěla jsem dělat něco, co by se vice týkalo jazyků a také být vice v kontaktu s lidmi, takže mi výuka jazyků připadala jako skvělá volba. Vystudovala jsem sociologii, což je úplně jiný obor, který mě bavil a stále mi připadá zajímavý, ale v současné době se chci věnovat něčemu praktičtějšímu.

P: Takže jsi pracovala v oboru sociologie?

D: Ano, ještě když jsem žila v Litvě, pracovala jsem pro jednu společnost, dělali jsme různé výzkumy a museli jsme kontaktovat mnoho lidí, dělali jsme průzkumy a ankety a podobně. Byla to ale jen práce na částečný úvazek při studiu.

P: Nyní se tedy věnuješ výuce jazyků. Učíš i teď přes léto?

D: Ano, učím. Samozřejmě nemám tak plný rozvrh jako během školního roku, protože hodně lidí si chce vzít volno, ale mám teď hodně suplů, a to i díky skvělému systému suplování v TLC.

P: Jaké jazyky vyučuješ?

D: Jen angličtinu.

P: Absolvovala jsi nějaké metodické kurzy na výuku angličtiny?

D: Ano, mám certifikát TEFL, tento kurz jsem absolvovala, než jsem začala učit.

P: Dělala sis TEFL kurz v Brně? V CA Institutu?

D: Ano, přesně tam.

P: Tak to máme za sebou stejnou zkušenost.

D: Ano, ten kurz se mi velmi líbil.

P: Takže tě tento kurz motivoval k tomu, abys začala učit?

D: Vlastně už předtím jsem byla rozhodnutá, že chci začít učit, ale potřebovala jsem ten kurz kvůli kvalifikaci. Chtěla jsem dělat práci, která by mě naplňovala a díky které bych nějak pomáhala lidem. Když jsem se přestěhovala do České republiky, vůbec jsem nemluvila česky, teď už česky umím, samozřejmě ne úplně dokonale, ale je pro mě velmi zajímavé pozorovat můj vlastní postup a pokroky v učení se nového jazyka.

P: Tvůj manžel je Čech? Mluvíte spolu tedy česky?

D: Ano, je Čech a nyní spolu mluvíme česky. Mluvím také trochu rusky, což mi pomohlo s češtinou. Nyní už velmi dobře rozumím i dokážu reagovat v češtině.

P: Kde ses naučila anglicky?

D: Měla jsem angličtinu ve škole, ale nejvíce jsem se naučila mluvit, když jsem byla na Erasmu ve Finsku, každý tam mluvil anglicky, takže jsem prostě neměla jinou možnost. Pak jsem začala víc číst anglicky a dívat se na anglické filmy, také jsem začala pracovat pro jednu mezinárodní společnost, pracovala jsem tam dva roky a angličtina byla hlavním jazykem, hodně jsme komunikovali s britským trhem, takže jsem angličtinu používala každý den.

P: Co ještě tě baví kromě učení a sociologie?

D: Moc ráda cestuji, a s mým manželem rádi objevujeme nová místa.

P: Byli jste letos někde na dovolené nebo ji zatím plánujete?

D: Byli jsme letos poprvé v Irsku a Skotsku, navštívili jsme tam naše kamarády, bylo to skvělé. Nečekala jsem, že tyto země jsou tak krásné – je tam opravdu nádherně! Byla jsi tam někdy?

P: Ano, byla jsem ve Skotsku i Irsku a zamilovala jsem si tamní krajinu, lidi i přírodu.

D: Ano, my rádi navštěvujeme země s odlišnými kulturami, takže jsme už byli v Izraeli, Indii, Nepálu Hong Kongu a ve většině evropských zemí. Nikdy jsem ale nebyla v zemích bývalé Jugoslávie, například v Černé Hoře nebo v Bosně a Hercegovině. Ráda bych se tam podívala, protože si myslím, že tam není zatím tolik turistů a je tam krásně.

P: Ano, ale tyto země jsou stále populárnější, takže si myslím, že teď je ten správný čas je navštívit. Mám ještě jednu otázku. Říkala jsi, že učíš už rok. Znamená to tedy, že už rok pracuješ pro TLC? Co se ti v TLC líbí?

D: Ano, přesně tak. V TLC se mi líbí vše, možnost rozvoje, kurzy pro lektory, teambuildingy, třídy, které jsou velmi dobře vybavené, některé hodiny mám i tady v TLC a prostředí pro výuku je zde opravdu velmi příjemné, projektové manažerky jsou vždy ochotné mi pomoci a umí vyřešit jakýkoli problém, což je skvělé. V porovnání s jinými jazykovými školami je TLC velmi profesionální, co se týče komunikace i všeho ostatního.

P: Moc ti děkuji za hezký rozhovor.

D: Není zač.