Know more. Grow more. Do more.

Multi kulti aneb co se děje v Brně

12.09.2017

V září se do Brna vracejí studenti, začíná divadelní sezóna, v kinech se hrají zajímavé filmy a chystají se opět lákavé gastronomické akce a nejrůznější výstavy. Přinášíme Vám naše tipy, co na podzim v Brně nevynechat.

Tajemná Indonésie – Nová Guinea

Do 30. 9. můžete v Labyrintu pod Zelným trhem navštívit výstavu s názvem Tajemná Indonésie – Nová Guinea, která vznikla ve spolupráci s Rudolfem Švaříčkem. Navštivte brněnské podzemí a poodhalte tajemství této ostrovní země. Na výstavě se dozvíte mnoho zajímavých informací o Indonésii, která sestává ze 17 000 různých ostrovů. Její největší ostrov, a zároveň největší tropický ostrov světa, Novou Guineu, na této výstavě poznáte opravdu důkladně a můžete si prohlédnout také unikátní etnografické předměty - obrovské rituální totemy bisj, štíty, iniciační masky, oštěpy, luky a šípy. Nebudou samozřejmě chybět ani velkoformátové fotografie z výprav Rudolfa Švaříčka, který se věnuje neznámým etnikům a dobrodružným výpravám do nitra ostrova.
Tato výstava je přístupná pouze v rámci prohlídkové trasy Labyrintu pod Zelným trhem. Více informací o vstupenkách naleznete zde: Indonésie: Nová Guinea.

Josef Kainar 1917 - 1971 

Udělejte si podzimní výlet mimo Brno a zajeďte se podívat do Rajhradu do Památníku písemnictví na Moravě na výstavu věnovanou Josefu Kainarovi. Tato výstava, která trvá do 12. 11., připomíná bohatý odkaz tohoto básníka, dramatika, překladatele a autora písňových textů (ale také skladatele, novináře, fotografa, kreslíře a karikaturisty). Do hudební a literární historie i obecného povědomí se Josef Kainar zapsal zejména jako autor desítek písňových textů. Za sebou řazené „pokoje“ výstavy představují jednotlivé polohy autora, například rybaření, lásku k vlakům, hudbu a podobně. Více informací najdete zde: výstava Josef Kainar.

Týden kávy

Již tradičně, a tentokrát již posedmé, se první týden v říjnu koná v Brně akce pro všechny kávomily, Týden kávy. Brno je plné krásných kaváren s unikátní atmosférou, a čím jiným si zpříjemnit začínající podzim než vynikající kávou? Bližší informace a aktuální akce najdete na oficiálních stránkách: Týden kávy 2017.

Burger fest Vaňkovka

Další tradiční podzimní gastronomickou akcí je Burger Festival Brno 2017 ve Vaňkovce. tento festival se koná o víkendu 22. – 24. 9. 2017. Více informací najdete zde: Burger fest Vaňkovka.

Svatomartinský košt

V listopadu se všichni milovníci vína mohou těšit na již tradiční Svatomartinský košt, který letos vychází na sobotu. 11. 11. v 11:00 bude na brněnském náměstí Svobody slavnostně otevřena první láhev. Bohatý doprovodný program, skvělé víno a jídlo jsou samozřejmostí.

Preview akce festivalu Janáček Brno 2018

Další ročník hudebního festivalu Janáček Brno se uskuteční až příští rok, ale letos se můžete těšit na tři krásné koncerty, které se budou konat ve speciálních prostorách – říjnový ve vile Tugendhat, listopadový v Mozartově sále divadla Reduta a ten prosincový ve Vile Löw-Beer. Více info najdete zde: Janáček Brno.

Jeden kmen

Výstava s názvem Snaga: Jeden kmen je součástí velkolepého výtvarného projektu s příběhem, v němž ožívá svět bytostí, známých většině lidského světa jako skřeti. V jejich jazyce se nazývají uruki a vy skrze obrazové, textové a hudební vyprávění můžete nahlédnout hlouběji do života kmene jménem Snaga. Pokud vás láká neotřelá fantasy a rádi byste blíže poznali tento naturalistický svět, pak je tento projekt určen přesně pro vás.
Projekt Jeden kmen se skládá z fotografické práce, hudby, příběhů a digitálního umění ve webovém prostředí. Tyto formy mezi sebou volně kombinuje a vytváří tak pohled na univerzum Jednoho kmene, které se jejich prostřednictvím snaží představit. Završením celého projektu bude výstava, jejíž vernisáž proběhne 23. září 2017 v Brně na Špilberku.

Více informací najdete zde: Jeden kmen.